Giełda Papierów Wartościowych od środka, czyli Dni Otwarte GPW

Źródło zdjęcia: commons.wikimedia.org Autor: Adrian GrycukSiedziba Giełdy Papierów Wartościowych przy ul. Książęcej 4 w Warszawie umożliwia wizyty grupowe i indywidualne, w tym także wizyty szkolne dla młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zwiedzanie GPW przez osoby indywidualne możliwe jest przez cały rok od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 z wyjątkiem świąt i dni wolnych od pracy. W ramach wizyt osób indywidualnych można obejrzeć hol Centrum Giełdowego wraz z figurką giełdowego byka, przejechać się ruchomymi schodami oraz obejrzeć Salę Notowań, w której znajduje się charakterystyczny dzwon giełdowy. W przypadku grup zorganizowanych każda wizyta szkolna wymaga rezerwacji poprzez System Rezerwacji Wizyty Szkolnej, a maksymalna liczebność grupy wynosi 40 osób.

Oprócz powyższych GPW organizuje cykliczne wydarzenia o nazwie: „Dni Otwarte GPW”, dzięki którym każdy, kto jest zainteresowany rynkiem kapitałowym może obejrzeć giełdę „od środka”, a także wziąć udział w szeregu bezpłatnych warsztatów i wykładów. Aktualne informacje o dniach otwartych GPW publikowane są na stronie fundacji GPW, a wizyta w placówce wymaga wcześniejszej rejestracji poprzez stronę internetową.

Głównym celem Dni Otwartych GPW jest promowanie Giełdy Papierów Wartościowych i Polskiego Rynku Kapitałowego oraz edukacja w zakresie ekonomii i inwestowania. Szczegóły dotyczące atrakcji dostępnych w ramach dni otwartych GPW publikowane są na internetowej wydarzenia, a program z roku na rok wygląda nieco inaczej. Organizatorzy wydarzenia każdorazowo dbają, jednak o to, aby każdy uczestnik znalazł tam coś dla siebie, dlatego co roku przygotowywany jest szereg debat i prezentacji w tematyce, która zainteresuje zarówno inwestorów początkujących, jak i zaawansowanych, a także liczne gry i zabawy dla dzieci i młodzieży. W latach ubiegłych najmłodsi uczestnicy mogli skorzystać m.in. z „Dziecięcego Depozytu”, czyli pokoju zabaw oraz wziąć udział w „Cukierkowych Notowaniach” słuchając bajek czytanych przez gwiazdy telewizyjne. W tym czasie rodzice mogli skorzystać z warsztatów dotyczących rozmawiania z dziećmi o pieniądzach lub ze zlokalizowanej na parkingu giełdowym oferty food trucków. Dla osób, które urodziły się w roku powstania Giełdy Papierów Wartościowych przewidziano specjalne atrakcje, w tym np. konkurs wiedzy o giełdzie z nagrodami. Uczestnicy mieli również okazję sprawdzić się w roli inwestorów w specjalnej sesji testowej, na fikcyjnych akcjach spółek.